Bıttım en çok Mardin’den başlayıp Şırnak ve Hakkâri’ye uzanan büyük bir alanda yetişir. Halk bıttımın yanı sıra menengiç, çitlembik ve yaban fıstığı olaraktan yan isimler kullanıyor. Menengiç hiç bir işlem uygulamadan doğadan kopartılıp meyve gibi yenilebilir. Bu bitkiden sabun, kahve ve yağ gibi insan sağlığına yararı olacak ürünler üretilir. Bu ürünler arasında sabun oldukça insanların ilgi odağı olmuş durumda.

Bıttım Sabunu Nasıl Yapılır?

Bıttım sabunu üretmek için ana maddesi olan menengiçleri elde etmemiz gerekiyor. Görüntü itibari ile antep fıstığının 1/10’u kadar olduğu için toplaması biraz zordur.

Toplanan menengiçleri çürüklerden ayıklamak gereklidir. Ayıklanan menengiçleri yaklaşık 1 hafta boyunca kuruması için serip bekletiyoruz. Kuruma süresi hava durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kurutulan menengiçlerin el değirmeni veya benzer bir şekilde öğütülmesi lazım. Özenle öğütülen menengiçlerin yağlarını ve parçacıklarını ayırın. Arta kalan kısmı büyük bir kazana döküp üstüne su ilave edip kaynamasını bekleyin.

Kaynama esnasında menengiçler yavaş yavaş dibe çöker ve yağlar yüzeye çıkar. Çıkan yağları büyük bir kepçe ile ayırın.

Bıttım sabunu yapımı için öğütülme esnasında ayırdığınız yağları ve kaynama oluştuğunda çıkan yağları boş bir kazana dökün. Kül suyu çözeltisini ekleyip 12 saat boyunca kaynatın.

Kaynama bitiminde Bıttım sabununuzun son aşamasına geçersiniz. Sıvı olan bıttım sabununu bir kalıba döküp kurumasını bekleyin.

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

Bıttım sabunun bir zararı olmayıp faydaları oldukça fazladır. Bıttım sabununun yanında herhangi bir kimyasal kullanmamanız çok önemli.

Ø  Saç diplerini besler, saçlarınızı güçlendirir.

Ø  Kıvırcık saçlara uygulandığında kolaylıkla şekil verilebilir.

Ø  Saç dökülmesini durdurur ve zamanla dökülmüş saçın yerine yenisi çıkar.

Ø  Egzema gibi cilt hastalıklarına karşı tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır.

Ø  Vücuttaki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Bıttım sabununun birçok faydası daha bulunmaktadır.