Kategoriler
Faydalı Bitkiler Genel

Çay Ağacı Yağı Kullanımı, Sağlık Sorunlarına Faydaları

Melaleuca olarak da bilinen çay ağacı yağı, güçlü antiseptik özellikleri ve yaraları tedavi etme kabiliyeti ile ünlüdür, bu yüzden en önemli antibakteriyel esans yağlarından biridir.

Çay ağacı, esas olarak Avustralya’daki doğal bitki Melaleuca alternifolia’dan elde edilen uçucu bir uçucu yağdır . Avustralya çapında en az son 100 yıl boyunca ve yirmi yıldan uzun bir süredir yaygın olarak kullanılmakta olup, birçok bakteri, virüs ve mantar suşunu öldürme yeteneği nedeniyle birçok tıbbi çalışmada belgelenmiştir.

Çay ağacı yağı kullanımı çoktur – evinizde büyüyen zehirli küfü öldürmek için dağılmış ev yapımı temizlik ürünleri yapmak için kullanılabilir ve cilt sorunlarını iyileştirmek ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için topikal olarak uygulanır. Bu güçlü esansiyel yağı, akne reçetesi ve günlük rutininin bir parçası haline gelen diğer birçok DIY reçetesi için çay ağacı yağımda kullanıyorum.

Çay ağacı yağı, dezenfektan spreyler , yüz yıkamaları, şampuanlar, masaj yağları, deri ve tırnak kremleri ve çamaşır deterjanları da dahil olmak üzere çeşitli ev ve kozmetik ürünlerinde gittikçe popüler bir aktif bileşen haline gelmektedir . Çay ağacının doğal antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri , doğal ilaç dolabınızın bir parçası olarak dahil edilmesi gereken en yararlı esansiyel yağlardan biridir.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı, Avustralya bitkisi Melaleuca alternifolia’dan elde edilen uçucu bir uçucu yağdır . Melaleuca cinsi Myrtaceae ailesine ait ve Avustralya’ya yerli neredeyse hepsi yaklaşık olarak 230 bitki türü içerir.

Çay ağacı yağı enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan birçok konu formülasyonunda yer alan bir maddedir ve Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da antiseptik ve anti-enflamatuar ajan olarak pazarlanmaktadır.

Ayrıca çay ağacını temizlik ürünleri, çamaşır deterjanı, şampuan, masaj yağları, cilt ve tırnak kremleri gibi çeşitli ev ve kozmetik ürünlerinde bulabilirsiniz. Peki çay ağacı yağı ne için iyidir? Eh, en popüler esansiyel yağlardan biridir çünkü güçlü bir dezenfektan olarak çalışır ve cilt enfeksiyonları ve tahrişleri ile mücadele etmek için topik olarak uygulamak için yeterince yumuşaktır.

Çay ağacının birincil aktif bileşenleri terpen hidrokarbonları, monoterpenleri ve seskiterpenleri içerir. Çay ağacına antibakteriyel, antiviral ve antifungal aktivitesi veren bu bileşikler. Aslında çay ağacı yağının 100’den fazla farklı kimyasal bileşeni vardır – terpinen-4-ol ve alfa-terpineol en aktif – ve çeşitli konsantrasyonlardadır.

Yağda bulunan uçucu hidrokarbonlar, aromatik ve hava, deri ve mukus zarlarının gözenekleri içinden geçme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle çay ağacı yağı, mikropları öldürmek, enfeksiyonlarla savaşmak ve cilt hastalıklarını yatıştırmak için yaygın olarak aromatik ve topik olarak kullanılır.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

1. Akne ve Diğer Cilt Sorunlarıyla Mücadele
Çay ağacı yağının antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle, akne ve egzama ve sedef hastalığı gibi diğer enflamatuar cilt rahatsızlıkları için doğal bir çare olarak çalışma potansiyeline sahiptir .

Avustralya’da yürütülen bir 2017 pilot çalışması, hafif ve orta derecede yüz akne tedavisinde çay ağacı yağı olmayan bir yüz yıkamaya kıyasla çay ağacı yağı jelin etkinliğini değerlendirdi. Çay ağacı grubundaki katılımcılar, yağı 12 hafta boyunca günde iki kez yüzlerine uyguladılar.

Çay ağacını kullananlar yüz yıkamasını kullananlara kıyasla daha az yüz akne lezyonu yaşadılar. Ciddi advers reaksiyonlar meydana gelmedi, ancak soyulma, kuruluk ve scaling gibi küçük yan etkiler görüldü, bunların hepsi hiçbir müdahaleye gerek kalmadan çözüldü.

2. Kuru Deri
Araştırma, çay ağacı yağının saç derisi ve kepek üzerinde pullu lekelere neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığı olan seboreik dermatit semptomlarını iyileştirebildiğini göstermektedir .

Amerikan Dermatoloji Akademisi Dergisi’nde yayınlanan bir 2002 insan çalışmasında , hafif ila orta kepek bulunan hastalarda yüzde 5 çay ağacı yağı şampuanı ve plasebo etkinliği araştırıldı. Dört haftalık bir tedavi süresinden sonra, çay ağacı grubundaki katılımcılar kepek şiddetinde yüzde 41’lik bir iyileşme gösterirken, plasebo grubundakilerin sadece yüzde 11’i iyileşme gösterdi. Araştırmacılar ayrıca çay ağacı yağı şampuanı kullandıktan sonra hasta kaşıntısı ve yağlanmasında da iyileşme olduğunu belirtmişlerdir.

3. Cilt Tahrişlerini Yatıştırın
Bu konudaki araştırma sınırlı olsa da, çay ağacı yağının antimikrobiyal ve anti-inflamatuar özellikleri, cilt tahrişleri ve yaralarını yatıştırmak için yararlı bir araç haline getirebilir. Pilot çalışmadan elde edilen bazı kanıtlar, çay ağacı yağı ile tedavi edildikten sonra hasta yaralarının iyileşmeye başladığı ve boyutunun azaldığı görülmüştür. Çay ağacı yağının enfekte kronik yaraları tedavi etme yeteneğini gösteren vaka çalışmaları olmuştur.

4. Bakteriyel, Mantar ve Viral Enfeksiyonlarla Mücadele
Klinik Mikrobiyoloji İncelemelerinde yayınlanan çay ağacı üzerine yapılan bilimsel bir derlemeye göre , veriler, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklerinden dolayı çay ağacı yağının geniş spektrumlu aktivitesini açıkça göstermektedir. Bu, teoride, çay ağacı yağının MRSA’dan sporcunun ayağına kadar birçok enfeksiyonla mücadele etmek için kullanılabileceği anlamına gelir . Araştırmacılar hala bu çay ağacı yararlarını değerlendiriyorlar, ancak bazı insan çalışmalarında, laboratuar çalışmalarında ve anekdot raporlarında gösterilmiştir.

Laboratuvar çalışmaları, çay ağacı yağının, Pseudomonas aeruginosa , Escherichia coli , Haemophilus influenzae , Streptococcus pyogenes ve Streptococcus pneumoniae gibi bakterilerin üremesini engelleyebileceğini göstermiştir . Bu bakteriler, pnömoni , idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu hastalığı, kan dolaşımı enfeksiyonları, strep boğaz , sinüs enfeksiyonları ve impetigo gibi ciddi enfeksiyonlara neden olur.

çay ağacı yağı nedir. çay ağacı görseli

 

Çay ağacı yağının antifungal özellikleri nedeniyle, kandida, jock kaşığı , atlet ayağı ve ayak tırnağı mantarı gibi mantar enfeksiyonları ile savaşma veya önleme kabiliyetine sahip olabilir.
Avustralya’da yürütülen randomize, plasebo kontrollü, kör bir çalışma, çay ağacının yağının, plaseboya kıyasla atlet ayağı tedavisinde etkinliğini test etmiştir . Tedavi grubundaki hastalar ya yüzde 25 çay ağacı yağı çözeltisi, yüzde 50 çay ağacı yağı çözeltisi ya da plasebo aldı. Çözümü dört hafta boyunca etkilenen bölgelere günde iki kez uygulama talimatı verildi.

Araştırmacılar yüzde 50 çay ağacı grubunun yüzde 68’inde, yüzde 25’ini çay ağacı grubunun yüzde 72’sinde ve plasebo grubunun yüzde 39’unda klinik bir yanıt bildirdi. Çalışmaya katılan 158 hastanın 4’ünde, tedaviyi bıraktıktan sonra hızlı bir şekilde düzelen, orta ve şiddetli cilt reaksiyonları yaşanmıştır.

Laboratuvar çalışmaları, çay ağacı yağının tekrarlayan herpes virüsüyle soğuk yaralara neden olan ve griple savaşabilme yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir . Çay ağacı yağının antiviral aktivitesi, yağın ana aktif bileşenlerinden biri olan terpinen-4-ol’un varlığına atfedilmiştir.

Ve eğer çay ağacı yağının siğillerden kurtulabileceğini merak ediyorsanız , şanslısınız demektir. Bir 2008 vaka çalışması, çay ağacı yağının, pediatrik bir hastanın orta parmağı üzerinde bir siğire günde bir kez topikal uygulandığında, 12 günlük tedaviden sonra siğil tamamen ortadan kalktığını bulmuştur. Bu, çay ağacının antiviral aktivitesinin bir başka örneğidir.

5. Antibiyotik Direnci Önlemesine Yardımcı Olabilir
Çay ağacı yağı ve kekik yağı gibi uçucu yağlar, geleneksel ilaçların yerine konması veya kullanılmasının yanısıra, yan etkileri olmaksızın güçlü antibakteriyel ajanlar olarak da kullanılırlar. Açık Mikrobiyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmalar , çay ağacı yağı gibi bazı esansiyel yağların, konvansiyonel antibiyotiklerle kombine edildiğinde pozitif bir sinerjik etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar, bunun esansiyel yağların antibiyotik direncinin gelişmesini engellemeye yardımcı olabileceği konusunda iyimserdir . Bu, modern tıbbında son derece önemlidir, çünkü antibiyotik direnci tedavi başarısızlığına, sağlık bakım maliyetlerinin artmasına ve enfeksiyon kontrol problemlerinin yayılmasına neden olabilir.

6. Tıkanıklık ve Solunum Yolu Enfeksiyonları
Tarihinin çok erken döneminde, malaleuca bitkisinin yaprakları öksürdü ve öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi için inhale edildi. Geleneksel olarak, yapraklar da boğaz ağrısını tedavi etmek için kullanılan bir infüzyon yapmak için ıslatıldı.

Günümüzde yapılan çalışmalar, çay ağacı yağının antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu, bunun kötü solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan bakterilerle savaşma kabiliyetine ve sıkışıklığı, öksürüğü ve soğuk algınlığı önlemek veya hatta önlemek için yararlı olan antiviral aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir. İşte bu nedenle çay ağacı, öksürük ve solunum problemleri için en önemli esansiyel yağlardan biridir.

7. Bit Tedavisi
Çay ağacı yağı insektisidal etkilere sahiptir ve insan kanı ile beslenen küçük parazit böcekler olan kafa bitlerinden kurtulmak için kullanılabilir . İtalya’da yapılan bir laboratuvar çalışması, bitkinin ve yumurtalarının çay ağacı yağının etkinliğini araştırdı. Çay ağacı tek başına ve nerolidol ile birlikte kullanıldı ve altı aylık bir dönemde 69 baş biti ve 187 yumurtaya karşı farklı oranlarda test edildi.

Araştırmacılar, çay ağacı yağının tek başına bit bitlerine karşı daha etkili olduğunu ve tedavinin 30 dakikalık maruziyetin ardından yüzde 100 ölümle sonuçlandığını bulmuşlardır. Daha yüksek bir çay ağacı yağı konsantrasyonu, yumurtaların yüzde 50’sinin yumurtadan çıkma hatasını uyarabildi. Çay ağacı yağı 1:2 oranında nerolidol ile birleştirildiğinde, iki madde 30 dakika içinde tüm bit bitlerinin ölümüne ve 5 günlük tedaviden sonra bit yumurtalarının düşmesine neden olmuştur.

8. Uyuz Tedavisine Yardım
Ortak bir soru, “çay ağacı yağı uyuzdan kurtulabilir mi?”. Laboratuvar çalışmalarına göre cevap evet. Avustralya’daki Flinders Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, yüzde 5 çay ağacı yağı ve aktif bileşeni terpinen-4-ol’un, uyuz akarlarının hayatta kalmasını azaltmada oldukça etkili olduğu bulunmuştur. Çay ağacı uyuz için doğal bir tedavi olarak çalışır çünkü güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir, bu da cildin üstünde ve altında uyuz iyileşmesini sağlar.

9. Kötü Nefesin İyileştirilmesi
Ağızda, özellikle dilinizin, boğazınızın ve bademciklerin arkasında bulunan bakterilerden kaynaklanan kötü nefes. Çay ağacı yağı, bu bakterileri öldürebilen antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu için, kötü bir nefes için doğal bir çare olarak çalışır.

İn vitro bir çalışma, çay ağacı yağının, Candida albicans , metisiline dirençli Staphylococcus aureus ve Escherichia coli dahil olmak üzere oral patojenlere karşı etkili bir antiseptik ajan olarak görev yaptığını da göstermektedir . Bu çay ağacı yağı yararı, bir kök kanalı gibi oral cerrahi sonrası, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyon geliştirme riskinizi arttıran son derece yararlı olabilir.

Ancak çay ağacı yağının içsel olarak kullanılmaması gerektiğini unutmayın, bu nedenle ağızdan mikropları öldürmek için bir gargara olarak kullanıyorsanız, daha sonra tükettiğinizden emin olun ve ağzınızı suyla yıkayın.

Çay Ağacı Yağı Kullanımı

Çay ağacı yağı, tehlikeli kimyasallar içermeyen doğal güzelliği, sağlığı ve temizlik ürünlerini yapmak için kullanılabilir. Ağaç ağacı yağı aşağıdaki şekillerde kullanılabilir:

Aromatik : Bir yağ difüzörü kullanarak evinizde yaygın çay ağacı yağı. Aynı zamanda, doğrudan şişeden çıkartarak yağı doğrudan soluyabilirsiniz.

Topikal : Çay ağacı yağı cildinize topikal olarak uygulanabilir, ancak uygulamadan önce 1: 1 oranında bir taşıyıcı yağ hindistan cevizi yağı gibi ile her zaman seyreltiniz .

Yutulmamalıdır : Ulusal Zehir Merkezi’ne göre, çay ağacı yağı yutulursa zehirli olarak bilinir. Çay ağacı yağı herhangi bir nedenle ağızdan alınmamalıdır. Ağız kokusu veya ağız sağlığı için çay ağacı kullanıyorsanız, sindirim sorunları, kovanlar veya baş dönmesi gibi olası yan etkileri önlemek için tükettiğinizden emin olun.
İşte sağlığınızı dönüştürmek için evde çay ağacı yağını kullanabileceğiniz bazı temel yollar.

1. Doğal Akne Savaşçısı
Bugün çay ağacı yağı için en yaygın kullanımlardan biri, cilt bakımı ürünlerinde, akne için en etkili ev ilaçlarından biri olarak kabul edildiğinden . Beş tatlı saf çay ağacı esansiyel yağını iki tatlı kaşığı bal ile karıştırıp , ev yapımı nazik bir çay ağacı yağı akne yüz yıkaması yapabilirsiniz . Karışımı yüzünüze sürün, bir dakika bekletin ve ardından ılık suyla durulayın.

2. Sedef ve Egzama
Çay ağacı yağı, doğal bir egzama tedavisi ve sedef hastalığının azaltılması için kullanılan birçok deri iltihabını hafifletmeye yardımcı olabilir . Kendi cildinizi losyon veya vücut sabunu geliştirmek için bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı, beş damla çay ağacı yağı ve beş damla lavanta yağı karıştırın.

3. Saç Sağlığını Güçlendirin
Çay ağacı yağı saçınızın ve saç derisinin sağlığı için çok yararlı olduğunu kanıtlamıştır. Saçlar için hindistan cevizi yağı gibi , çay ağacı yağı da kuru, pul pul dökülmesini ve kepek çıkarmayı sağlar. Ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı yapmak için, aloe vera jeli, hindistan cevizi sütü ve lavanta yağı gibi diğer uçucu yağlar ile birkaç damla çay ağacı esansiyel yağını karıştırın .

4. Lice için Doğal Tedavi
Doğal olarak bit bitlerinden kurtulmak için 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağını 1 çay kaşığı ve ylang ylang ve çay ağacı yağlarıyla birleştirin. Bu karışımı kafa derisinin üzerinden uygulayın ve iyice masaj yapın. Sonra, ince bir diş tarağı ile saçları taraklayın, başlığı bir duş başlığıyla kapatın ve iki saat bekletin. Sonra tekrar saçları tarak ve yağları durulayın.

Daha sonra, 2 bardak elma sirkesi ve 1 su bardağı suyla birleştirin ve karışımı tamamen doygun hale gelene kadar karışımı bir sprey şişesi ile uygulayın. Sonra saçı durulayın ve tekrar taraklayın. Son adım, hindistancevizi yağının hafif bir şekilde tatbik edilmesi ve içeride bırakılmasıdır. Bu işlemin, bitlerin ve yumurtaların öldürülmesini sağlamak için birkaç hafta boyunca her beş ila 10 günde bir tekrarlanması gerekir. Saçları ince bir diş tarağıyla taraklamaya devam edin ve hindistancevizi yağını bir ayrışma kremi olarak kullanın.

5. Doğal Ev Temizleyici
Çay ağacı yağını kullanmanın bir başka harika yolu da ev temizleyicisidir. Çay ağacı yağı, evinizde kötü bakterileri öldüren güçlü antimikrobiyal aktivite sunar. Bir ev yapımı çay ağacı yağı temizleyici yapmak için, su, sirke ve 5-10 damla limon esansiyel yağı ile 5-10 damla çay ağacını karıştırın . Daha sonra tezgah üstü, mutfak aletleri, duş, tuvalet ve lavabolarda kullanın.

Ayrıca sıvı dökme sabun, elma sirkesi ve kabartma tozu gibi doğal temizlik ürünleri ile yapılan ev yapımı banyo temizlik reçetemi de kullanabilirsiniz.

6. çamaşır spreyi
Çay ağacı yağı antibakteriyel özelliklere sahiptir, bu nedenle özellikle çamaşırlarınız küflü veya küflü olduğunda, doğal bir çamaşır spreyi gibi mükemmel çalışır. Çamaşır deterjanıza 5–10 damla çay ağacı ekleyin. Ayrıca temiz bir bez, kilim veya atletik ekipmanı çay ağacı yağı, sirke ve su karışımıyla da temizleyebilirsiniz.

7. Toenail Mantarı ve Mantar ile Mücadele
Parazitleri ve mantar enfeksiyonlarını öldürme yeteneği nedeniyle, çay ağacı yağı ayak tırnağı mantarı ( onikomikoz) , atlet ayağı ve saçkıran üzerinde kullanmak için mükemmel bir seçimdir . Temiz pamuklu çubuk kullanarak etkilenen bölgeye 2–5 damla seyreltilmemiş çay ağacı yağı koyun. İnatçı mantarlar için, bunu kekik doğal anti-fungal yağ ile karıştırmayı düşünün . Çay ağacı yağı da siğillerin tedavisi ve giderilmesinde yararlı olduğu kanıtlanmıştır, bu nedenle günde bir veya iki kez 30 gün boyunca doğrudan birkaç damla çay ağacı yağı koyun.

8. Ayak Kokusunu İyileştirin
İşte, çay ağacı yağının antibakteriyel aktivitesinin nasıl süper faydalı olduğuna dair bir başka örnek. Kokmuş ayaklarla uğraşıyorsanız veya ayakkabılarınızdan korkak bir koku almanız gerekiyorsa, çay ağacı yağı harika bir ilaçtır. Ayak kokusu için, yaklaşık yarım çay kaşığı hindistancevizi yağını ve 2–3 damla çay ağacı yağını birleştirin ve karışımı ayaklarınıza masaj yapın.

Ayaklarınızı pürüzsüz ve kokusuz bırakacak olan peeling ayak peeling tarifini de deneyebilirsiniz . Ayakkabı kokusunu gidermek için, suyla doldurulmuş bir sprey şişesine 5-10 damla çay ağacı yağı ekleyin ve ayakkabınızın içine püskürtün. Bu da spor ekipmanı için çalışıyor.

9. Küf
Pek çok insanın evlerinde yaşadığı ortak bir sorun, çoğu zaman farkında olmadan, küf oluşudur. Bazen insanlar , evlerinde bu toksine maruz kaldıklarında siyah küf belirtileri yaşamaya başlarlar . Evinizin etrafındaki havada bir difüzör ve dağınık çay ağacı yağı almayı düşünün, küf ve diğer kötü bakterileri öldürmek için. Ayrıca, çini ve diğer bakterileri öldürmek için çay ağacı yağını her amaca yönelik temizleyiciyi duş perdelerine, çamaşır makinenize, bulaşık makinesine veya tuvalete püskürtebilirsiniz.

10. Doğal Deodorant
Çay ağacı yağını kullanmanın bir başka büyük nedeni de vücut kokusunu ortadan kaldırmaktır. Çay ağacı yağı, cildinizdeki bakterileri yok eden ve vücudun kokusuna neden olan antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi yağı ve kabartma tozu ile birkaç damla karıştırarak ev yapımı çay ağacı yağı deodorantı yapabilirsiniz.

11. Yaraları ve Kesikleri Koruyun
Çay ağacı yağı, antibakteriyel ve antifungal özellikleri nedeniyle ev yapımı bir yara merhemi içinde mükemmel bir maddedir. Gerekirse önce bir su ve hidrojen peroksit ile bir kesim temizleyin, sonra 1–3 damla çay ağacı yağı koyun ve enfeksiyonlarla savaşmak için bir bandajla örtün. Ayrıca , deri iltihabı, böcek ısırıkları, çıbanlar ve kıymıkların iyileşmesine yardımcı olacak ev yapımı çizim tuzağımı da yapabilirsiniz .

12. Ağız Sağlığı için Doğal Diş Macunu
Çay ağacı yağının kötü bakterileri öldürme yeteneği ve aynı zamanda iltihaplı deriyi yatıştırması nedeniyle, ev yapımı diş macunu ve gargarada mükemmel bir bileşendir. Diş etlerinin ve diş çürümesinin de azaltılmasına yardımcı olabilir . Ağızdan kurtulmak ve ağız sağlığınızı iyileştirmek için, şaşırtıcı bir ev yapımı diş macunu için birkaç damla çay ağacı yağını hindistan cevizi yağı ve kabartma tozuyla karıştırın.

13. Doğal Böcek Kovucu
Çay ağacı yağı, doğal bir böcek kovucu olarak çalışmakla kalmaz, aynı zamanda böcek ısırıklarını hafifletmeye de yardımcı olur. Böcek savarları genellikle toksik kimyasallar içerdiğinden, çay ağacı yağı gibi doğal bir seçenek kullanmak cildinizde daha yumuşaktır.

Su ile doldurulmuş bir sprey şişesine 2–5 damla çay ağacı yağı ekleyin ve cildinize püskürtün ya da 2–5 damla çay ağacını bir çay kaşığı hindistan cevizi yağıyla birleştirin ve dışarı çıkmadan önce cildinize sürün . Bir ısırık alırsanız, temiz bir pamuk topuna 2-3 damla çay ağacı ekleyin ve etkilenen bölgeye uygulayın.

14. Öksürük Rahatlatıcı
İçin bir öksürük rahatlatmak soğuk algınlığı veya başka bir solunum durumu neden oluyor, sadece evde 5 damla dağınık şişeden doğrudan çay ağacı yağı nefes veya hindistancevizi yağı ve ovmak yarım çay kaşığı çay ağacının 1-2 damla birleştirmek karışım göğsünüze ve boynunuzun arkasına.

Çay Ağacı Yağı Önlemleri
Çay ağacı, aromatik ve topikal olarak kullanıldığında genellikle güvenli kabul edilir ve çoğu durumda yan etkilere neden olmaz. Ancak, hassas bir cildiniz varsa, bir reaksiyon yaşayabilirsiniz. Çay ağacı yağını gözünüzden, kontakt lenslerden, iç burundan ve cildinizin hassas kısımlarından uzak tutun. Bu uçucu yağ, çok fazla uygularsanız cildinizin hafif bir yanma hissi vermesini sağlayan mentol benzeri bir soğuma hissi ile keskin bir kampo kokusuna sahiptir. Unutmayınız ki çay ağacı yağı tüketilmemelidir ve eğer ağız sağlığı için kullanıyorsanız, tükürmek için tükürmek gerekir.

Topikal ürünler içinde% 5-10 konsantrasyonda kullanıldığında, normal olarak alerjilere veya deri döküntülerine neden olmaz, ancak dermatit reaksiyonlarına neden olduğu daha güçlü konsantrasyonlar bildirilmiştir. 1999 yılında, Kuzey Amerika Kontakt Dermatit Grubu tarama paneline çay ağacı yağı ilave edildi ve test sonuçları, yama testi için başvuran hastaların yaklaşık yüzde 1,4’ünün çay ağacı yağına pozitif bir reaksiyona sahip olduğunu gösterdi. Daha büyük miktarlarda kullanmadan veya yüzünüze, göğsünüze veya boynunuza uygulamadan önce olumsuz bir reaksiyona sahip olmadığınızdan emin olmak için kolunuz veya bacağınızda küçük bir deri yama testi yapmak her zaman iyi bir fikirdir.

Çay ağacı yağı satın alırken, her zaman yüzde 100 saf esansiyel yağı arayın ve doğru tür isminin şişenin etiketinde ( Melaleuca alternifolia ) listelendiğini kontrol edin . İdeal olarak, test edilmiş ve tüm kriterleri karşılayan ve kimyasal toksinler, dolgu maddeleri veya çözücülerden arındırılmış olmasını sağlayan, tedavi edici ve organik olan yağa bakın. Çay ağacı yağını çevrimiçi veya yerel sağlık gıda mağazasından satın alabilirsiniz.

Işık, ısı, havaya maruz kalma ve nem, uçucu yağların yağ dengesini etkiler, bu nedenle ağaç yağınızı karanlık, serin ve kuru koşullarda, tercihen cam bir kapta saklayın.

2018 yılının başlarında yayımlanan bir BBC News parçası, çay ağacı ve lavanta esansiyel yağlarının olası östrojenik etkileri konusunda endişe kaynağı oldu. Gazeteciler , meme dokusunu geliştiren genç erkeklerde bir durum olan jinekomasti olarak bilinen bir hastalık teşhisi konulan toplam altı genç erkekle ilgili vaka çalışmalarını gözden geçirdiler .

Ergenlik döneminde jinekomasti normal ve genellikle idiyopatik (bilinen bir neden olmaksızın) kabul edilir ve kendi başına temizlenirken, bu altı vaka çocuk ergenliğe girmeden önce fazladan meme dokusu geliştirdi, bu da endişe verici bir nedendir ve hepsi lavanta yağına maruz kalmıştı. tek başına veya çay ağacı esansiyel yağı ile. Üç olgunun ilk gözden geçirmesinde, yazarlar, maddenin erkeklerin maruziyetinden çıkarılmasının, durumlarının tersine dönmesine neden olduğunu doğrulamıştır. Çalışmanın ikinci gruplandırması, maddenin çıkarılıp çıkarılmadığının ya da durumun tersine çevrilip giderilmediği belirsizdi.

Bu iki yağ ile ilgili bir başka gözden geçirme, laboratuar ortamlarında  estrojen gibi davrantıklarını göstermiştir.

Bu, lavanta ve / veya çay ağacı yağının erkeklerde östrojen benzeri aktiviteye neden olabileceğini kanıtlamak için ikna edici bir kanıt gibi görünebilir. Ancak, henüz yağlarınızı atmayın – bu vaka çalışmaları ve laboratuvar sonuçları bilimsel kanıt vermek için yeterli değildir. Diğer kanıtlar ters yöne işaret eder.

Örneğin, çay ağacı yağı üzerinde bir risk değerlendirmesi, yağdaki bazı bileşiklerin in vitro estrojen niteliklerine sahipken , bunların deriye absorbe edilmesi anlamına gelen “biyoyararlanabilen” bileşikler olmadığını bulmuştur . ( 24 ) Çay ağacı yağının sindirilmesi güvenli değildir, bu yüzden cilt emilimi aktif bileşiklerin vücudunuza girmesinin tek yoludur. Hiçbir insan çalışması çay ağacı yağının östrojenik yan etkilerini kaydetmemiştir.

İnsanlarda östrojenik bir şekilde kesin olarak etki eden lavanta ve çay ağacı yağlarının tek (çok hafif) vakası, içinde yağların bir şekilde etkili gibi göründüğü hafif idiopatik hirsutizmi (erkek-desen saç büyümesi) olan kadınlarda yapılan bir çalışmadadır. Bu saç büyümesini azaltarak. Başka hiçbir reaksiyon bildirilmedi.

Bununla birlikte, lavanta yağının sözde östrojen benzeri eylemlerini çoğaltmaya yönelik diğer girişimler hayvanlarda başarısız olmuştur.

Birden fazla hesap bu bulguları gözden geçirmiş ve bu vaka çalışmalarının (ve medyadaki tasvirlerinin) kanıtlanamayacak bir şeyi rapor ettikleri sonucuna varmıştır.  Her bir ayrı vaka çalışması raporundaki erkeklerin yakın ilişkileri, bu konularda jinekomastiye neden olan ürünlerde başka bir alt nedenin olabileceğini düşündürmektedir.

En az bir yazar, söz konusu esansiyel yağların hiçbiri organik olmadığından ve sorumlu oldukları düşünülen ürünler bunlardan başka potansiyel toksinler için test edilmediğinden, pestisitler veya diğer hormonu bozan kimyasallara karşı potansiyel toksik tepkiler önermiştir.

Temel olarak, bu izole olayların onlarca yıldan beri güvenli bir şekilde kullanılmış olan esansiyel yağların bir sonucu olması muhtemel görünmüyor. Bunun yerine sadece izole edilmiş ve muhtemelen başka faktörlerin sonucu. Ancak, genç çocuklarda östrojen benzeri reaksiyonlar fark ederseniz, bu durumun daha ciddi bir duruma işaret etmesi durumunda doktorunuza danışmanız gerekir.

Ek olarak
Çay ağacı yağı, Avustralya bitkisi Melaleuca alternifolia’dan elde edilen uçucu bir uçucu yağdır . Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle ev ve güzellik ürünlerinde yaygın olarak kullanılır.
Çay ağacı yağının ilk 8 avantajı şunları içerir:
akne ve diğer cilt hastalıkları mücadele
kuru kafa derisi geliştirmek
cilt tahrişini yatıştırır
bakteriyel, fungal ve viral enfeksiyonlarla savaşmak
antibiyotik direncini önlemeye yardım
tıkanıklık ve solunum yolu enfeksiyonlarını rahatlatmak
baş biti tedavi yardımcı
uyuz tedavisine yardımcı
kötü nefesi iyileştirme

İlk 14 çay ağacı yağı kullanımı şunları içerir:
doğal akne savaşçısı
sedef ve egzama geliştirmek
saç sağlığı artırmak
bitler için doğal tedavi
doğal ev temizleyici
çamaşır spreyi
ayak tırnağı mantar ve ringworm mücadele
ayak kokusunu iyileştirmek
küf yok etme
doğal deodorant
yaraları ve kesintileri korumak
ağız sağlığı için doğal diş macunu
doğal böcek uzaklaştırıcı
öksürük rahatlatıcı

[ux_product_flip ids=”480″]

Yorum yapın