Sofralarımızın olmazsa olmazıdır tuz. Tuz her ne kadar sağlığa zararlı olduğu düşünülse de yeterli miktarda kullanıldığında fayda sağlar. Bu durum tuzun türü ve kalitesine göre değişir. Vücuttaki tuz miktarının az olması kronik hastalıklara sebep olabileceği araştırmalar sonucunda ortaya çıktı.

Mesela tansiyon düşüklüğü için tuz önerilir. Ancak yüksek tansiyon hastaları tuzdan uzak durmalıdır.

Solunum yolu enfeksiyonlarında tuz tüketimi zararlı bakterilerin sayısını azaltabilir. Ayrıca tuz bronş tıkanıklığını giderir ve sinüsleri açar.

Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Yeterli miktarda kullanıldığında diyabete faydalıdır.

Tuz, tükürük bezlerindeki salınımı artırır. Tükürüğün asidini korur ve zararlı bakterileri azaltır. Bu sayede sindirimi kolaylaştırır.

Aşırı balgam tuz eksikliğinin bir belirtisidir. Uyurken salya akıntısı da tuz eksikliğinden kaynaklanır.

Yatmadan önce tuzlu su tüketimi, serotinin hormonunu dengeler. Bu durum stresi azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca uyku problemlerine de iyi gelir.

Anti viral özelliğe sahip tuz, bağışıklık sistemine iyi gelir. Zararlı bakterileri azaltarak bağışıklık sistemini virüslere karşı dirençli hale getirir.

Deniz tuzuna gelecek olursak, deniz suyunun buharlaşması sonucu elde edilir. İçerisinde 80’den fazla mineral barındırır. İçerdiği mineraller sağlığa çok faydalıdır. Bu sebeple uzmanlar genellikle deniz tuzunu önerirler. Ayrıca deniz tuzunun içerisinde; demir, sülfür, magnezyum ve kalsiyum bulunur.

Tuzdaki kalsiyum oranı kemiklerin güçlenmesini sağlar. Ayrıca; saç dökülmesi, egzama, göz hastalıkları ve aşırı terleme gibi hastalıklarda doğal tedavi amaçlı kullanılır.

Deniz tuzundan faydalanmak için miktara dikkat edilmesi gerkir. Aksi takdirde faydadan çok sağlığa zararı olacaktır.

Deniz tuzunun Faydaları

– Cilt sağlığı için çok faydalıdır. Cildi güçlendirir, korur ve canlandırır. Gençleştirici etki sağlar ve kırışıklıkları önler. Ayrıca ciltte oluşan pürüzleri giderir.

– Deniz tuzu iltihabı giderir. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

– Sedef hastalığından kaynaklı pullanma ve kaşıntıya iyi gelir.

– Ciltte oluşan sivice ve akneleri iyileştirir. Bunlardan kaynaklı yara izlerini hafifletir. Ayrıca siyah noktaları da temizler.

– Deniz tuzu saç ve kafa derisi içinde faydalıdır. Saçların uzamasını destekler ve canlandırır. Kafa derisini ferahlatır.

– Tüm vücut sağlığı için kan dolaşımının hızlı olması çok önemlidir. Deniz tuzu metabolizmayı düzenler ve kan dolaşımını hızlandırır.

– Deniz tuzunun az miktarda tüketimi kilo vermeye  yardımcı olur. Alkali özelliği ile deniz tuzu, vücuttaki yağ ve zararlı maddeleri yok etmek için sindirim sistemini düzenler.

– Deniz tuzu kan şekerini dengeler. Şeker hastalarına tavsiye edilir.

– Deniz tuzunda bulunan mineraller kemikleri onarır ve güçlendirir. Kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.

– Ağız sağlığı için çok faydalıdır. Diş ve diş etini korur. Ağız içi yaraları, diş eti iltihapları ve diş eti kanamalarında, bir su bardağı ılık su ile bir tatlı kaşığı deniz tuzunu karıştırıp gargara yapmak fayda sağlar. Ayrıca yapılan bu gargara boğaz ağrısı içinde faydalıdır.

– Deniz tuzu, romatizma ve romatizmal artit ağrılarına iyi gelir. iltihap gidericidir.

– Deniz tuzu rinosinüzit tedavisinde de faydalıdır. Burun sulanması gibi alerjik etkileri ve başka solunum yolu rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur. Burundaki tıkanıklık ve sinüslerdeki şişme için, deniz tuzu ile karıştırılan suyla burun temizlenir.

– Dizlerde işlev bozuklukluğuna sebep olan osteoartrite gelir. Deniz tuzu banyosunda 20-30 dk durmak ağrıyan dizler için etkilidir.

Tabiki her şeyde olduğu gibi tuzunda fazlası zararlıdır. Tuzun bu muhteşem sağlık etkilerinden yararlanmak için miktara dikkat edilmesi gerekir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Sağlığınız için tuzu azaltın.