Kategoriler
Bakım Losyonlar

Farmasi Çay Ağacı Yağı SOS Serum, Güvenilir Kaynaklardan Nelere İyi Gelir

Dr. C. Tuna Çay Ağacı Yağı SOS Serum, siyah nokta, akne ve sivilceler için hızlı çözüm sunuyor. Sivilcenin daha hızlı kaybolmasını sağlar. Ayrıca tekrar oluşmasını engelliyor. Silivce lekeleri gibi cilt lekelerinin giderilmesine yardımcıdır. Ciltte kuruma olmadan kısa sürede sonuç alınır.

Farmasi Çay Ağacı Yağı Özellikleri

Dr. C. Tuna Çay Ağacı Yağı SOS Serum, saf Çay Ağacı Yağı ile formüle edilmiştir. Tüm vücut için kullanıma uygundur. Dr. C. Tuna Çay Ağacı Yağı SOS Serum pamuğa veya parmağınıza bir kaç damla damlatıp, sorunlu bölgeye sürülerek kullanılır. Düzenli olarak kullanılması gerekir. Çay Ağacı Yağı, sivilce ve siyah noktalara neden olan p. acnes bakterisi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Propionibacterium acnes bakterisi, cildin normal florasında da bulunabilen ve yavaş üreyen bir bakteridir. P. acnes akne oluşumuna sebep olur. Çay Ağacı Yağı, Herpes simpleks yani uçağa karşı etkilidir. Virüsün yayılmasını engelleyici özelliği vardır. Uçuk için öncelikle bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz. Herpes simpleks, sinir hücrelerine yerleşen bir virüstür. Bağışıklık sistemi zayıfladığında etkin hale gelir. Uçuk bulaşıcı bir virüstür. Bu yüzden uçuk olan kişilerle öpüşmekten kaçınılmalıdır.

Human Papilloma

Çay ağacı yağının, HPV yani human papilloma virus konusunda olumlu etkileri vardır. Ancak bir doktor muayenesinden geçmeli ve verilen ilaç ve tedavi yöntemini kullanmayı ihmal etmeyiniz. HPV yani özellikle ürogenital bölgelerde görülen mukoza ve deriye tutunan bir virüstür. Ürogenital bölgede anormal ve siğil görünümlü kabarcıklar oluşurturur. Bu virüsün çeşitli genital kanserlere yol açtığı bilinmektedir. Dr. C. Tuna Çay Ağacı Yağı SOS Serum, ilaç değildir. Hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılamaz.

Çay Ağacı Yağı Nedir?

Çay ağacı yağı, cildi, saçı ve tırnakları sağlıklı tutmak ve çeşitli amaçlar için kullanılabilecek esansiyel bir yağdır. Bilimsel olarak desteklenen faydalarına ek olarak, çay ağacı yağı ucuz ve güvenlidir.

Çay ağacı yağını bakteriyel ve fungal cilt durumlarını tedavi etmek, enfeksiyonu önlemek ve iyileşmeyi teşvik etmek için değerli bir doğal ilaçtır.

Çay ağacı yağı , Queensland ve Yeni Güney Galler, Avustralya’ya özgü küçük bir ağaç olan Melaleuca alternifolia’nın yapraklarından gelir. Melaleuca alternifolia , çay ağacı olarak bilinmesine rağmen, siyah, yeşil ve oolong çayı yapmak için kullanılan bitkinin yaprakları ile karıştırılmamalıdır.

Çay ağacı yağı, Aborijinler tarafından yüzyıllardır geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır. Bu yerli Avustralyalılar, çay ağacı yapraklarını ezerek yağını alırlar, daha sonra öksürük ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır veya iyileşmek için doğrudan cilde uygularlar. Cilt için tasarlanan ürünlerde, %5-50 arasında değişen seyreltik formlar da mevcuttur. Çay ağacı yağı, bazı bakteri, virüs ve mantarları öldürdüğü bilinen birçok bileşik içerir.

El Dezenfektanı

Çay ağacı yağı ideal ve doğal bir el dezenfektanıdır. Çalışmalar, E. coli , S. pneumoniae ve H. influenzae gibi hastalıklara neden olan bazı bakteri ve virüsleri öldürdüğünü göstermiştir. Doğal bir el dezenfektanı olarak ağaç yağının kullanılması, soğuk algınlığı, grip ve diğer hastalıklardan sorumlu birçok mikropun öldürülmesine yardımcı olabilir.

Böcek Kovucu Özelliği

Çay ağacı yağı sinir bozucu böcekleri uzak tutmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, çay ağacı yağıyla tedavi edilen ineklerin üzerinde, çay ağacı yağı ile tedavi edilmeyen ineklere göre %61 daha az sinek bulduğunu tespit etmiştir. Ayrıca, bir test tüpü çalışması, çay ağacı yağının sivrisinekleri, ticari böcek kovuculardaki en yaygın etken madde olan DEET’tin kovma kabiliyetine sahip olduğunu gösterdi. Çay ağacı yağının böcekleri öldürdüğü ya da uzaklaştırdığı gösterilmiştir. Bazı durumlarda, standart insektisitler veya kovuculardan daha etkili etkilidir.

Çay Ağacı Doğal Bir Deodorant

Her ne kadar kendi kokusu pekçok kişye göre iyi olmasa da çay ağacı yağının antibakteriyel etkileri terlemeye bağlı koltuk altı kokusunun kontrolüne yardımcı olabilir. Bununla birlikte, ter bezlerinden salgılanan sıvı cildinizdeki bakterilerle birleştiğinde, orta ila güçlü bir koku ortaya çıkar. Koltuk altı bölgenizde bu bezlerin yoğun bir yoğunluğu vardır ve genellikle “vücut kokusu” olarak adlandırılan şeylerden sorumludur. Çay ağacı yağının bakteri mücadele özellikleri, ticari deodorantlar ve ter önleyiciler için ideal bir doğal alternatiftir.

Çay ağacı yağı, vücut kokusundan sorumlu bakterilerle savaşan bileşikler içerir. Güvenli ve etkili bir deodorant yapmak için kullanılabilir.

Küçük Kesikler ve Yaralanmalar

Küçük Kesikler ve cildin açılmasına neden olan yaralanmalar mikropların kan dolaşımınıza girmesini kolaylaştırarak enfeksiyona neden olabilir. Çay ağacı yağı, açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek S. aureus ve diğer bakterileri öldürerek küçük kesik ve sıyrıkları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılabilir. Bir kesiği veya sıyrılmayı dezenfekte etmek için Kesilen yeri saf sabun ve suyla iyice temizleyin. Bir damla çay ağacı yağı ile bir çay kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırın. Karışımı uygulayın ve bir bandaj ile örtün. Bir kabuk oluşuncaya kadar bu işlemi günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağı karışımı, küçük kesiklerin ve sıyrıkların enfekte olmasını önlemeye yardımcı olabilir. Çay ağacı yağı, kesik ve sıyrıklarda enfeksiyonu önlemenin yanı sıra, yara iyileşmesini de teşvik edebilir. Araştırmalar çay ağacı yağının iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğunu ve iyileşme sürecinde etkili olan beyaz kan hücrelerinin aktivitesini tetiklediğini göstermiştir.

Yaralı 10 kişiden oluşan küçük bir testte, konvansiyonel yara tedavisine çay ağacı yağı eklenmesi, bir katılımcı dışındaki herkesin iyileşme süresini kısaltmıştır. Çay ağacı yağı, iltihabı azaltarak ve beyaz kan hücresi aktivitesini artırarak yara iyileşmesini hızlandırabilir.

Sivilceleri İyileştirmede Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı sivilceye karşı güçlü bir silah olabilir. Birkaç çalışma sivilce miktarını ve genel şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, sivilce lezyonlarına %5’lik bir çay ağacı jeli uygulandığında, lezyon sayısını azaltmada, bir plaseboya kıyasla üç kattan daha fazla etkili olduğu gösterilmiştir. Şiddeti azaltmada yaklaşık altı kat etkilidir. Başka bir çalışmada, çay ağacı yağının en yaygın sivilce karşıtı ilaç tedavisi olan benzoil peroksit kadar sivilceye karşı etkili olduğunu göstermiştir. Alternatif olarak, bir ölçek çay ağacı yağını dokuz ölçek su ile karıştırarak ve karışımı etkilenen alanlara günde bir veya iki kez, pamuklu bir çubukla uygulayarak kendi sivilce tedavinizi yapabilirsiniz. Çay ağacı yağı içeren jeller, birçok çalışmada lezyon sayısını ve aknenin şiddetini azalttığı gösterilmiştir.

Çay Ağacı Yağı İle Tırnak Mantarının Tedavisi

Tırnak mantarı enfeksiyonları oldukça yaygındır. Tehlikeli olmasalar da, çirkin olabilirler. Bazı insanlar daha doğal bir yaklaşımı tercih etse de, tırnak mantarını tedavi edebilecek ilaçlar da vardır. Çay ağacı yağının, tek başına veya diğer doğal ilaçlarla birlikte kullanıldığında tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Kontrollü bir çalışmada, tırnak mantarı olan kişiler, altı ay boyunca saf çay ağacı yağı veya antifungal bir ilaç kullandılar. Çalışmanın sonunda, her gruptaki kişilerin yaklaşık %60’ı mantarın kısmi veya tam olarak snuç aldı. Tedavi birkaç damla çay ağacı yağı kullanılarak ya da eşit miktarda hindistancevizi yağıyla karıştırılarak etkilenen bölgeye uygulanabilir. Mantarın diğer bölgelere yayılmasını önlemek için, uygulamadan hemen sonra ellerinizi yıkamanız önemlidir. Çay ağacı yağı, bölgeye uygulanan antifungal ilaçlar kadar mantar tırnak enfeksiyonlarına karşı etkili görünmektedir.

Doğal Gargara

Araştırmalar, çay ağacı yağının diş çürümesine ve ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşabileceğini göstermektedir. Bir çalışma, çay ağacı yağının plakaya neden olan bakterilere karşı, yaygın bir dezenfektan ve oral durulama olan klorheksidinden daha etkili olduğunu buldu. Öte yandan, daha eski bir çalışma çay ağacı yağının plak oluşumunu çok fazla etkilemediğini bildirmiştir. Çay ağacı yağıyla gargara yapmak için, bir bardak ılık suya bir damla çay ağacı yağı ekleyin, iyice karıştırın ve ağzınıza 30 saniye kadar çevirin. Diğer gargaralarda olduğu gibi çay ağacı yağı da yutulmamalıdır. Yutulması halinde toksik olabilir.

Çay Ağacının Çok Amaçlı Temizleyici Özelliği

Çay ağacı yağı, yüzeyleri dezenfekte eden çok amaçlı bir temizleyicidir. Bir sprey şişesinde 20 damla çay ağacı yağı, 3/4 su bardağı su ve 1/2 su bardağı elma sirkesi ekleyin. İyice karışana kadar iyice çalkalayın. Doğrudan yüzeylere püskürtün ve kuru bir bezle silerek temizleyin. Çay ağacı yağını diğer malzemelerle karıştırmak için her kullanımdan önce şişeyi çalkalamalısınız.

Cilt iltihabı için Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı iltihaplı cildi rahatlatmaya yardımcı olabilir. Deri tahrişinin yaygın bir şekli nikel gibi bir alerjenle temas edildiğinde ortaya çıkan kontakt dermatittir. Alerjene maruz kalma, kızarma, kaşıntılı ve bazen ağrılı cilde neden olur. Hayvan ve insan araştırmaları, çay ağacı yağı uygulamasının bu semptomların şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Farklı bir çalışmada, çay ağacı yağının belirtileri %40 oranında azalttığı ve bunun cilde uygulanan standart ilaçlardan önemli ölçüde daha fazla olduğu bulundu.

Ek olarak, çay ağacı yağı, böcek ısırığı reaksiyonlarında, vücudunuzun böceğin tükürüğüne karşı savunmak için salgıladığı histamin nedeniyle oluşan kaşıntı, kızarıklık ve şişliği azaltarak rahatlama sağlayabilir. İltihaplı cildi rahatlatmak için 10 damla çay ağacı yağı ile bir çorba kaşığı sızma zeytinyağı ve bir çorba kaşığı eritilmiş hindistan cevizi yağı ekleyin. İyice karıştırın ve kapalı bir kapta saklayın. Etkilenen bölgeye semptomlar çözülene kadar günde iki kez uygulayın.

Çay Ağacı Yağı İle Kepek Kontrolü

Kepek veya kafa derisinden düşen beyaz ölü deri pulları tehlikeli değildir. Ancak, can sıkıcı olabilir. Çay ağacı yağının kepek tedavisinde etkili olduğu konusunda az sayıda yayınlanmış araştırma olmasına rağmen, kontrollü bir çalışma bunun yararlı olabileceğini göstermektedir. Bu dört haftalık çalışmada, çay ağacı yağı içeren bir şampuan kullanan grup kepeklenmede %40 iyileşme göstermiştir. Ayrıca, kepek yoğunluğui, kaşıntı ve yağlılıkta önemli gelişmeler olduğunu bildirmiştir. Kepek azalmasına yardımcı olmak için , saçınızı yıkarken şampuan dolgusuna birkaç damla çay ağacı yağı eklemeyi deneyin. Her ne kadar araştırma sınırlı olsa da, bir çalışma çay ağacı yağının kepek şiddetini azaltmaya ve diğer semptomları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Çay Ağacı Yağı Sedef Hastalığını Hafifletebilir

Sedef hastalığı (Psoriasis), kırmızı, kaşıntılı, pullu derinin salgınları ile karakterize otoimmün bir durumdur. Semptomları iyileştirebilecek ilaçlar olmasına rağmen, durumun kendisi kroniktir ve bilinen bir tedavisi yoktur. Çay ağacı yağı, kullanımı ile ortaya çıkan kanıtlara göre, sedef hastalığı semptomlarını hafifletmek için yardımcı olabilecek anti-enflamatuar bileşikler içerir. HAstalığın etkisinde rahatlama sağlamak amacıyla, 10-15 damla çay ağacı yağı ile iki yemek kaşığı eritilmiş hindistan cevizi yağı birleştirin. Etkilenen bölgeye gerektiğinde günde 2-3 kez uygulayın. Çay ağacı yağı ve hindistancevizi yağı karışımı uygulamak sedef hastalığının belirtilerini hafifletebilir.

Çay Ağacı Yağı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araştırmalar, çay ağacı yağının genel olarak güvenli göründüğünü göstermiştir. Ancak, kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı şeyler var. Çay ağacı yağı yutulmamalıdır, çünkü yutulduğunda toksik olabilir. Bu nedenle, çay ağacı yağı çocukların erişemeyeceği bir yerde saklanmalıdır. Bir vakada, 18 aylık bir erkek çocuk, yanlışlıkla çay ağacı yağını yuttuktan sonra ciddi sağlık sorunları yaşamıştır. Çay ağacı yağını ilk kez kullanacaksanız, cildinizin küçük bir bölgesinde bir veya iki damla test edin ve herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görmek için 24 saat bekleyin. Bu test önemlidir, çünkü ironik olarak, çay ağacı yağı kullanan bazı kişiler, çay ağacı yağı tedavisine yardımcı olabilecek koşullardan biri olan kontakt dermatit geliştirir, Aynı şekilde, hassas cilde sahip kişiler, seyreltilmemiş çay ağacı yağı kullanırken tahriş olabilir. Cildiniz hassassa, çay ağacı yağını eşit veya daha fazla miktarda zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı ile karıştırmak en iyisidir.

Ek olarak, evcil hayvanlarda çay ağacı yağı kullanılması güvenli olmayabilir. Araştırmacılar, 400’den fazla köpek ve kedinin cilt üzerinde 0.1-85 mL arasında çay ağacı yağı aldıktan sonra titreme ve diğer sinir sistemi problemleri geliştirdiğini bildirmiştir.

Çay ağacı yağı yetişkinlerin cildinde kullanıldığında genellikle güvenli olsa da, bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Çay ağacı yağı küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için güvenli olmayabilir.

Görebileceğiniz gibi, çay ağacı yağı bir çok soruna yardımcı olabilir. Kimyasal bazlı cilt ve tırnak tedavileri, kişisel bakım ürünleri ve dezenfektanlar gibi diğer şeyleregöre doğal ve ucuz bir doğal alternatiftir. Ancak, çay ağacı yağı sihirli bir tedavi değildir. Aslında, bazı insanlar kullandıktan sonra ciltte tahriş veya alerjik reaksiyon yaşayabilir. Genel olarak, çay ağacı yağı birçok amaca hizmet eder ve elde bulundurulması iyidir. Her konuda olduğu gibi,çay ağacı yağının kullanımı için doktorunuza danışmayı da ihmal etmeyin.

Sağlık Testleri ile ilgili Güvenilir Kaynaklar

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12553397 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4260383/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22939370 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10357864 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2145499 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4132408/ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16418522 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12451368

“Farmasi Çay Ağacı Yağı SOS Serum, Güvenilir Kaynaklardan Nelere İyi Gelir” için 2 yanıt

Merhabalar benim yüzümde Gül hastalığı gibi kızarıklıklar var özellikle yanaklarımda.bu serum işe yararmı acaba?

Merhaba. Evet bir yakınım çay ağacı yağını kullanmıştı. Onda da gül hastalığı vardı. Memnun kaldı. Size de tavsiye ederim. Kullanmadan önce bir uzman hekime danışmanızda fayda var. Geçmiş olsun.

Yorum yapın