Kategoriler
Bakım Temizlik

Eurofresh Flexi White Diş Fırçası İşe Yarıyor mu? Yorumladım

Farmasi Eurofresh FlexiWhite Diş Fırçası, yetişkinler için tasarlanmış özel bir diş fırçasıdır. Özel koruyucu kapağı, seyahet ederken kolaylık sağlar. Bardağa takılabilen özel sap tasarımı ile kolay kullanımlıdır. Başlığı orta büyüklüktedir ve dil temizleyici özelliği vardır.

Farmasi Eurofresh FlexiWhite Diş Fırçası’nın esnek boyun yapısı, fırçalama sırasında diş ve diş etine yapılan basıncı azaltarak rahat bir fırçalamaya sağlar.

Özel dokulu beyazlatıcı kılları, diş yüzeyine temas ederken daha etkili bir temizlik sağlamaya yardımcı olur. Uçları özel olarak yuvarlatılmış yüksek kaliteli 6.12 naylon kıldan üretilmiştir. Böylece diş ve dişetinin zedelenmesini önlemeye yardımcı olur.

Dış Fırçasının Sertifikaları

Farmasi Eurofresh FlexiWhite Diş Fırçası; TS EN ISO 20126′ ya uygun olarak, Farmasi için Banat Fırça ve Plastik San. A.Ş. tarafından özel olarak üretmiştir. TS EN ISO 20126, diş hekimliği – elle kullanılan diş fırçaları. TSE açılıma Türk Standartlarını Enstitüsü’dür.

TSE’ nin yapısı, görevi ve faliyetleri; Türk Standartlarını hazırlamak kabul etmek ve yayımlamak. Standardlarla ilgili her türlü muayene ve deneyler için laboratuvarlar kurmak. Standardlara uygun ve kaliteli üretimi sağlamak amacıyla belgelendirme hizmeti vermek. Metrolji ve Kalibrasyon ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışmaları yapmak ve gerekli laboratuvarları kurmak.

Banat Kalite Yönetim Sistemi, ISO 9001 Sertifikası ile belgelendirilmiştir. ISO ‘ nun açılımı , International Organization for Standardization’dur.

ISO 9001, Kalite Yönetim Sistemlerinin kurulması esasında uygulanması gereken şartların tanımlandığı ve belgelendirme denetimine tabi olan standarttır. Verilen belgenin adıdır.

ISO 9001, etkin bir kalite yönetim sistemini tanımlayan bir standarttır. Kuruluş bu standardın şartlarını sağladığında iso 9001 belgesini alabilir. Belge kuruluşun ürün ve hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir standarda uygun olarak üretildiğini gösterir.

Standart merkezi Isviçre’nin Cenevre kentinde yer alan ve 90’dan fazla ülkenin üye olduğu Uluslararası Standardizasyon Örgütü taradından geliştirilmiştir. Belgelendirme şirketlerini yetkilendirme yetkisi üye ülkelerin akreditasyon kurallarına verilmiştir. Türkiye’deki akreditasyon yetkisi TÜRKAK’ a verilmiştir.

TÜRKAK, açılımı Türk Akreditasyon Kurumudur. Kamu kurumu olmakla birlikte çoğu özel sektörde faaliyet gösteren belgelendirme kuruluşlarını akredite ederek güvenilir, prestijli belgelendirme yapılmasını  sağlar. Uygunsuz belge verilmesine karşı önlemler geliştirir. Yılda en az bir kez yetki verdiği kuruluşları denetler ve güvenilirliklerini kontrol eder.

Ağız ve diş sağlığını korumanın yolu dişleri düzenli olarak temizlemekten yani dişleri fırçalamaktan geçer. Bunun için doğru diş fırçası seçmek çok önemlidir. Diş hekimleri, dişleri günde en az iki defa fırçalamayı öneriyor. Ayrıca diş fırçasını 3 ay da bir değiştirmeyi önermektedir.

Diş hijyeni eski bir kavramdır, İlk Diş Fırçaları

Diş fırçasının erken formları, Mısırlılar ve Babillerin dişlere sürterek kullanılan yıpranmış kenarları ve ince dallardan yapılmış çubukları (misvak) ilk kullandığı zamanlar için M.Ö 3000’lerin başlarından bahsedilir. İlk kıl diş fırçası Çin’de 1498’de kaba domuz kıllarının bambu veya kemikten yapılmış kulplara tutturulması ile icat edilmiştir. Yaban domuzu kılları, Dupont de Nemours şirketi tarafından 1938 yılına kadar kullanıldı. İlk naylon diş fırçası Doktor West’in Mucize Diş Fırçası olarak adlandırıldı.

İlk kıl diş fırçası, Çinliler tarafından Tang Hanedanlığı döneminde (619-907) icat edildi ve büyük olasılıkla soğuk iklim domuzlarının kaba tüylerinden yapıldı. Sibirya ve Kuzey Çin’de yaşayan domuzlar, sert iklime tepki olarak çok sert tüylere sahipti ve bu özellikleri sağlam bir kıl materyali ortaya çıkardı. Kıllar kemik veya bambudan yapılmış küçük deliklere yerleştirildi. Aletin Kuzey Çin rahipleri tarafından dişlerin temizlenmesi için kullanımı, 1223 yılında Çin’de seyahat eden bir Japon Zen ustası olan Dōgen Kigen tarafından yazılı olarak belgelenmiştir .

Misvak

Misvak veya çiğneme çubuğunun kullanılması, İslam dünyasında önemli bir pratikti ve dindar bir eylem olarak kabul edildi. Misvak ağacı olarak bilinen ağaçtan üretilir ve yaygın olarak Arap Yarımadası, Kuzey Afrika, Hindistan, Orta ve Güneydoğu Asya’da kullanılmaktadır. Hadislerde belirtildiği gibi misvaklar namazdan önce, birinin evine girmeden önce, bir yolculuğa çıkmadan önce ve sonra, cuma günlerinde, uyumadan önce, uyandıktan sonra, açlık veya susuzluk yaşarken ve herhangi bir iyi toplantıya girmeden önce kullanılmalıdır.

Diş Fırçası Ağacı (Salvadora Persica)

“Salvadora Persica” dünyanın bazı bölgelerinde “diş fırçası ağacı” olarak bilinir), birçok belgelenmiş farmakolojik özelliğe sahip güçlü bir bitkidir. Laboratuar testlerinde Salvadora persica’nın kök ve yaprak  kaynaşmaları etanol ve stres kaynaklı ülserlere karşı önemli koruyucu etki sağladığı, kolesterol ve LDL plazma seviyelerini düşürdü ve oral bakteri ve plak büyümesini inhibe ettiği belirlenmiştir. Bitkinin birçok sağlık çözümünde çok çeşitli geleneksel kullanımlarının bulunduğu belirlenmiştir.

Diş fırçası ağacı başka amaçlar için de kullanılmıştır. Kabuğu, gövdesi ve yaprakları konsantre hale getirilip bekltildiğinde kuvvetini artıran, halüsinojen olarak hareket edebilen ve hatta düşmanları öldürmek için bile kullanılan güçlü bir paralitik üreten kimyasal bir anti-yayılma özelliğine sahiptir.

Çin’deki uzun geçmişine rağmen, kıl diş fırçasının Avrupa’ya ulaşması yüzyıllarca sürdü. Bu süre zarfında Avrupalılar genel olarak dişlerini tuz ya da içine kurum sarılmış bezlerle ovalayarak temizlediler.

1840’larda diş fırçaları Avrupa’da toplu olarak üretiliyordu, ancak bir diş fırçası için ilk ABD patenti 1857 yılına kadar HN Wadsworth (ABD Patent No. 18,653) tarafından dosyalanmadı. Patent başvurusuyla birlikte verilen metinde Wadsworth, icadını ve patenti değerli kılan tasarımdaki yenilikleri şöyle açıklar:

Buluşumun niteliği, daha fazla esneklik sağlamak ve kılların dişlerin aralıkları arasına girmelerini sağlamak için kıl demetlerinin sıradan fırçalara göre daha fazla ayrılmasını içerir ve zorunlu olabileceği genişliğindedir. Hasta diş etlerini iyice fırçalar; fırça, dişlerin oluşturduğu daireye daha kolay oturması için kısmen daireseldir. Mümkün olduğu kadar uzak ve akut bir açıyla fırçalamak için tasarlanırken, kemik fildişi veya üretildiği diğer malzemelerin arkası mümkün olduğu kadar az yer kaplayacak şekilde ince ve yuvarlaktır.

1935 yılında DuPont kimya firmasında, Wallace Carothers adlı parlak bir kimyager, sonunda naylon olarak bilinen süper polimeri icat eden bir araştırma ekibine başkanlık etti. Hayvan kılı kıllarının naylon kıllarla değiştirilmesi diş fırçası imalatında devrim yaratacaktı. Naylon, elbette, gelecek yıllarda sayısız endüstriyel uygulamaya sahip olacaktı. Trajik bir şekilde, Carothers kendini ve hayatının DuPont’taki çalışmalarını bir başarısızlık olarak gördü. Depresyondan etkilenerek, naylon keşfinden sadece iki yıl sonra, 1937’de siyanür içeren bir çözümü yutarak intihar etti.

Naylon kılların icadı, geleneksel hayvan kıl fırçasına göre zararlı bakterileri barındırma ve büyütme olasılığı daha düşük olan bir diş fırçasının daha basit, daha ucuz toplu üretimine olanak sağladı. Yine de, diş fırçasının kullanımı, 2. Dünya Savaşı’ndan dönen askerler bu alışkanlığı eve getirene kadar ve orduda zorunlu oldukları günlük diş hijyeni rejimini benimseyene kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde popüler değildi.

Ocak 2003’te Lemelson-MIT anketinde katılımcılardan otomobil, kişisel bilgisayar, cep telefonu, mikrodalga fırın ve diş fırçası gibi icatlar listesindeki maddeleri sıralamalarını istendi. Diş fırçası, Amerikalıların onsuz yaşayamayacağı bir numaralı buluş olarak seçildi.

Yorum yapın