Artık yaşlanmayı geciktirici kremlerle cildimi dıştan beslerken, içten de kollajen takviyesi yapıyorum. Böylelikle cildimi hem içten hem dıştan beslemiş oluyorum.

Kollajen Nedir?

Kollajen hücreler tarafından oluşturulan ve hayati fonksiyonları  yerine getirmemize yardımcı olan bir proteindir. Kollajen toplam vücut proteinimizin %30′ unu oluşturur. Sindirim sistemi, kemik, kıkırdak, kas ve cilt hücrelerinde bulunur.

Kollajen’in Görevi nedir?

Vücuttaki eklem ve tendonları bir arada tutarak bütünlük sağlar. Dokuları onarır ve yeniler. Cilde dayanıklılık, canlılık ve esneklik verir. Yaraları iyileştirir.

Kollajen Eksikliğinde Vücudumuza Olanlar

Kollajen yetersizliği romatizma, eklem rahatsızlıkları, kemik ve kas erimesi, saç dökülmesine bağlı rahatsızlıklar, selülit, ciltte kuruluk ve kırışıklığa sebep olur.

Vücut genç yaşlarda gerekli kollajeni sağlarken yaş ilerledikçe yeterli miktar üretemez. Özellikle 30 yaşıdan sonra kollajen takviyesi önerilmektedir. Çevresel etkenler ve yaşa bağlı olarak yılda yaklaşık olarak %1-2 oranında kollajen miktarı azalır. Bu oran 40′ lı yaşlarda %10-20 artmaktadır.

Kollajen miktarının azaltılmasına yol açan dış etkenler de vardır bunlar; alkol ve sigara tüketimi, sağlıksız beslenme, stres, hava kirliliği, uyku düzensizliği, c vitamini eksikliği, şeker gibi rafine edilmiş gıdaların tüketilmesi, uzun süre güneş ışığına maruz kalma.

Kollajen desteğine ihtiyaç duyan kişiler; cildinde yara ve yanık olanlar, hassas ve kuru cilde sahip kişiler, doğum sonrası çatlağı olan anneler ve zayıflamak için ameliyat olanlar.

Araştırmalara göre, kollajen tokluk hissi veriyor ve iştahı kapatıyor. Böylelikle zayıflamaya yardımcı oluyor. Ayrıca kollajen tendonlara esneklik, güç ve yüksek performans sağladığından profesyonel sporcuların tercihidir.

Farmasi Nutriplus Kollajen’de tip 1 ve tip 3 kollejen bulunur. Tip 1 kollajen vücutta en çok bulunan ve eozinofilik liflerden oluşan kollajendir. Bu kollajen tendonlar, organlar, bağlar ve ciltte bulunur. Tip 1 kollajen dokuları bir arada tutar, yaraların iyileşmesini sağlar, kemikleri destekler, cildi korur ve elastikiyetini sağlar.

Tip 3 kollajen ise retiküler liflerden cildi ve organları oluşan ekstraselüler matriksin ana bileşenlerinden oluşur.

Genelde tip 1 ile beraber bulunur. Cilde sıkılık ve esneklik verir. Ayrıca kalp içinde dokuları ve kan damarlarını oluşturur.

Farmasi Nutriplus Kollejen’in, her bir tabletinde 1000 mg kollajen ve 50 mg C vitamini bulunur. Molekül ağırlığı 2000 daltondur. Sığır jelatininden elde edilmiş. %100 helal sertifikalıdır.

18 yaş altı kullanıma uygun değildir. Yemeklerden yaklaşık 1 saat sonra tüketilmesi tavsiye edilir.  Kullanmadan önce bir doktora danışmakta fayda vardır.