Kategoriler
Genel

Kertenkele (Komodo Ejderi) Yeni Antimikrobiyal Peptitler

Bir kertenkele türü olan komodo ejderhaları yaşayan en büyük kertenkelelerdir ve çevrelerindeki tepe avcılarıdır. Tükürüklerinde çok sayıda patojenik bakteri suşuna katlanırlar ve doğuştan gelen bağışıklık savunmasının doğal sağlamlığını yansıtan diğer ejderhaların yaraladığı yaralardan iyileşirler.

Komodo ejderha plazmasından katyonik antimikrobiyal peptitleri tanımlamak için kısmi de novo peptit sekansını transkriptom düzeneğiyle birleştiren özel bir biyo-koruyucu yaklaşım kullandık. Bu analizler sayesinde 48 yeni potansiyel katyonik antimikrobiyal peptit tanımladık.

Kertenkele Türleri

Tanımlanan peptitlerin biri hariç tümü histon proteinlerinden türetildi. Bu peptitlerin sekizinin antimikrobiyal etkinliği Pseudomonas aeruginosa (ATCC 9027) ve Staphylococcus aureus’a (ATCC 25923) göre değerlendirildi, her iki mikropta da antimikrobiyal aktivite gösteren yedi peptit ve sadece P. aeruginosa’ya karşı önemli bir kuvvet gösteren bir peptit.

Bu çalışma, katyonik antimikrobiyal peptit keşfine biyo-koruyucu yaklaşımımızın gücünü ve vaadini göstermektedir ve Komodo ejderinin plazmasında çok sayıda yeni histon türevi antimikrobiyal peptitlerin varlığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, sağlam histonların ve histon türevi peptitlerin konağın enfeksiyondan korunmasında oynadığı rolle ilgili daha geniş etkileri olabilir.

Verilere ProteomeXChange üzerinden PXD005043 tanımlayıcı ile ulaşılabilir. ve Komodo ejderinin plazmasında çok sayıda yeni histon türevi antimikrobiyal peptit varlığını ortaya çıkarır. Bu bulgular, sağlam histonların ve histon türevi peptitlerin konağın enfeksiyondan korunmasında oynadığı rolle ilgili daha geniş etkileri olabilir. Verilere ProteomeXChange üzerinden PXD005043 tanımlayıcı ile ulaşılabilir. ve Komodo ejderinin plazmasında çok sayıda yeni histon türevi antimikrobiyal peptit varlığını ortaya çıkarır. Bu bulgular, sağlam histonların ve histon türevi peptitlerin konağın enfeksiyondan korunmasında oynadığı rolle ilgili daha geniş etkileri olabilir. Verilere ProteomeXChange üzerinden PXD005043 tanımlayıcı ile ulaşılabilir.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28164707

Yorum yapın