Kategoriler
Genel

OMNIA EDP Kadın Parfümü – Kullanım tecrübeleri, Öneriler

OMNİA EDPKadın Parfümü, altın renkleri ile tasarlanmış gösterişli bir şişesiye sahip.Parfümlerdeki EDP; kokunun yoğunlugu ve kalıcılığı anlamına gelmektedir.Farmasi’nin şimdiye kadar çıkardığı parfümlerin en kalıcısı olan OMNİA, farkedilmek istenen kadınların kokusu.

OMNİA EDPKadın Parfümü, altın renkleri ile tasarlanmış gösterişli bir şişesiye sahip.Parfümlerdeki EDP; kokunun yoğunlugu ve kalıcılığı anlamına gelmektedir.Farmasi’nin şimdiye kadar çıkardığı parfümlerin en kalıcısı olan OMNİA, farkedilmek istenen kadınların kokusu.

Parfümün kokusunun açılma kademelerine nota denir. Sırasıyla üst, orta ( kalp )  ve alt ( dip ) nota olarak adlandırılır.

Üst nota, parfümün sıkıldığı an, bir kaç dakika süren ilk kokudur. Uçucu esanslardan oluştuğu için etkisi kısa sürer.

Orta nota ( kalp notası ), üst notalar yok olduğunda ortaya çıkar. Etkisi birkaç saat sürer. Parfümü farklı ve beğenilir kılan bölüm bu katmanın içindedir. Orta notaya bunun için kalp notası da denmektedir. Orta noktanın en belirgin hali kokunun tene yerleşmesi ile ortaya çıkar.

Alt nota ( dip nota ), parfüme derinlik ve zenginlik katan kokudur. Orta nota ( kalp notası ) kaybolmaya yakınken duyulmaya başlar. Kokuları yoğunluk olarak daha baskındır. Alt nota ( dip nota ),  parfümün gerçek kalıcılığını ve başarısını gösterir. Alt notaya dip nota veya baz nota da denilmektedir.

OMNiA EDP Kadın Parfümü’nün, akıldan çıkmayacak bu güzel kokunun üst notası çiçekçisidir. Çiçek koku notalarıyla karakterize edilmiştir.

Kalp notası ( orta nota ) , menekşe, süsen kökü ve beyaz çiçeklerdir.

Menekşe; pudramsı, tatlı ve kurudur. Aynı zamanda uçucu yani kısa ömürlü bir kokudur.

Süsen kökü, kökleri kurutulup sıcak bir 

ortamda iki üç yıl kadar saklanır. Rafine ve yumuşak koku veren bir yağa dönüşür. Menekşe kokusunu andıran ağacımsı bir kokusu vardır.

Beyaz çiçeklere örnek olarak; yasemin, portakal çiçeği, gardenya, sümbülteber, frangipani verebiliriz. Kokusu; narkotik, zengin ve kadınsıdır.

Dip notası ( alt nota ), sandal ağacı, Amber ve beyaz misktir.

Sandal ağacı, ağaç kokularının en üst kademesinde yer alır. Odunsu bir kokusu vardır. 

Amber, ispermeçet balinasının kusmuğudur. Elde edilmesi ve işlenmesi zahmetli ve pahalı olduğu için, birçok parfümde sentetik amber kullanılıyor.

Amber kokusu, ilk koklandığında ahıra girilmiş bir his uyandırıyor. Devamında; sığır derisi, sonrasında çok kaliteli şarap ve şampanyakokusu. En son olarakta bitter çikolata ve likörlü çikolata gibikarışık kokular veriyor.

Amber derin koklandığında; çiçek, baharat, ot ve deniz dibinde kalmış yosunların kokusunu veriyor.

Amber bazen de ıslak, kuru ya da taze tütün yaprağı gibi kokmaktadır.

Saf yani gerçek amberin kokusu, öd ağacına çok benzer. Keskin yağlı ve ilaçsı bir koku vermektedir.

Beyaz misk; temiz, tatlı ve hoş bir kokuya sahiptir. Gerçek misk özel bir geyik cinsinin midesi ile cinsel organı arasındaki bir bezeden elde edilir. Bunun için hayvanın öldürülmesi gerekir. Gerçek misk çok pahalıdır. Parfümlerde kullanılan misk çoğunlukla sentetiktir.

Patlayıcı uzmanı Baur, yeni bir patlayıcı yaparken yanlışlıkla hoş kokulu bir molekül elde ediyor ve bu koku miske benziyor. Böylece ilk sentetik misk elde ediliyor ve adı Misk Baur oluyor.

Yorum yapın