Peynir mayalandıktan sonra ortaya çıkan yeşil ve sarı renkteki sıvıya peynir altı suyu denir. Süt serumu olarak da adlandırılan peynir suyu faydaları açısından oldukça zengindir. Çok eski devirlere kadar giden şifalı etkisi ile hemen her derdin tedavisinde etkilidir.

· Vücudu toksinlerden temizleme

· Kan dolaşımını harekete geçirme

· Bağırsakların düzenli olarak boşalması

· Vücuda enerji kazandırma özellikleri ile peynir suyu peynir kadar önemlidir.

Özellikle Avrupa ülkelerinde açılan peynir suyu kür merkezlerinde hastalara tedavi amacıyla düzenli aralıklarla peynir suyu içerildiği kayıtlar altına alınmış bir bilgidir. Ekşimsi tadı ile susuzluğu hızlı bir şekilde gideren su, içinde yağ barındırmadığı için sindirim açısından oldukça rahat bir şekilde kullanılabilir.

Peynir Suyu Nasıl Kullanılır?

Vücuda hızlı bir şekilde enerji veren besin aynı zamanda bağışıklık sistemi üzerinde de etki göstermektedir. Tansiyonu düşürücü etkisi ile bilinen peynir suyu, içindeki asit nedeniyle doğal bir antiseptik olarak kullanılabilir. Peynir suyu boğaz ağrılarının hafiflemesi ve üst solunum yollarının tedavisinde etkili bir destek ürünü olarak karşımıza çıkar.

· Her gün 1 çay kaşığı peynir suyu tüketerek sağlığınıza yeniden kavuşabilirsiniz.

Özellikle doğal tedavilerin istenen etkiyi, gösterebilmesi için düzenli halde kullanım sağlanması son derece önemlidir. Cilt tazelenmesi ve bakımı için düzenli peynir suyu kullanımı etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar. Pek çoğumuz bazen tıbbın gelişmesine karşılık eski insanların sağlıklı kalmalarına özenir ve işin içindeki doğal desteklerin neler olduğunu araştırırız.